Fastigheten Klamparen 10 ligger i hörnet av Fleminggatan och Scheelegatan i stadsdelen Kungsholmen. Huvudsyftet med planförslaget är att pröva om det är lämpligt med en påbyggnad av huset. I förslaget ingår vidare att användningen av fastigheten ändras från allmänt ändamål till kontor med butiker, restauranger etc i delar av bottenvåningen.
YIMBY ställer sig mycket positiva till planerna att tillföra ytterligare våningsplan på Fastigheten Klamparen 10. Att öka på antalet våningar och därmed också öka den tillgängliga kontorsytan med ytterligare 9000kvm innebär fler arbetsplatser i kvarteret vilket i förlängningen ökar kundunderlaget för kringliggande butiker och restauranger. Enkelt uttryckt kan sägas att fler människor innebär ett intensivare gatuliv, och ett intensivt gatuliv är ett av värdena som vi inom YIMBY värdesätter högst och som för oss är centralt inom begreppet "storstad".

Då fastighetens fasad utmed gatan i dagsläget saknar butikslokaler eller andra publika lokaler, så gör det att den sidan av Fleminggatan samt Scheelegatan där huset ligger inte lockar till besök för andra än de som har direkta ärenden till fastighetens arbetsplatser. Därför ser vi mycket positivt på förslaget att öppna upp fasaden vid gatuplanet mot Fleminggatan med butikslokaler. Att tillföra butikslokaler vid gatuplanet ger möjlighet att förlänga det naturliga promenadstråket längs Fleminggatan (Se karta) som i dagsläget kan uppfattas som tomt och ointressant. I en stad måste det få finnas både intressanta och mindre intressanta platser. Vid det här centrala och strategiska läget av staden just vid Fleminggatans slut, bör dock fokus på hur gaturummet uppfattas av fotgängaren vara central.
Karta: Fastigheten Klamparen 10 ses inringad i rosa. Pilar i nord-sydlig riktning är Scheelegatan/barnhusbrostråket. Pilar i öst-västlig riktning är Fleminggatan-kungsbrostråket.
Då stråket längs Fleminggatan sakta dör ut i höjd med Klamparen 10 så ser vi i och med förslaget stora möjligheter att förstärka och förlänga stråket och på så vis knyta Kungsholmen samman med västra Norrmalm. Detta genom en starkare koppling till Kungsgatan via kungsbron, något som underlättas av det pågående arbetet med Västra City där en omdaning av Kungsgatans västra ände är aktuell, vilket vi bland annat belyser i vårt yttrande om
Tågordningen 1.
Kopplingen mellan Kungsholmen och Norrmalm över barnhusbron är idag en förhållandevis öde sträckning som främst utmärker sig som en parkeringsplats för långfärdsbussar. Här ser vi en outnyttjad möjlighet till att skapa ett nytt stråk i innerstaden med den fantastiska utsikten som bron bjuder. För att skapa rätt förutsättningar för människor att röra sig längs sträckningen så återknyter vi till exemplet vid Fleminggatan, det är därför också viktigt att Klamparen 10 får en tydlig entré även ut mot Scheelegatan som känns inbjudande. Det räcker förstås inte med att enbart en av fastigheterna längs sträckningen utformas med detta i åtanke, men det är en utmärkt start.
Plansida hos Stockholms Stadsbyggnadskontor.
YIMBY:s yttrande (PDF)