Idag är ambassaderna i Stockholm ganska jämnt utströsslade över Norrmalm och Östermalm - "Diplomatstaden" är ett ganska förlegat begrepp. Idén med det här projektet skulle vara just att samla ett antal ambassader på Blasieholmen, nära de svenska myndighetskanslierna.
Och avspärrningar kommer det inte finnas något behov av, om ambassaden byggs upp som ett slutet kvarter, ungefär som i din skiss. Många av stans ambassader ligger i innerstan (bland annat den danska vid Jakobs torg), utan att det finns avspärrningar som stör omgivningen.
Och när det gäller ambassaden i Berlin så är det samarbetsandan vi bör ta efter, snarare än fasadernas utformning.
Men det viktigaste är ändå inte vad huset ska inrymma från början, utan att man bygger något som tillför mer till stadsbilden än de nuvarande skjulen.
Ett operahus skulle vara slöseri med bra utsikt - folk går på opera för att titta på scenen, inte för att titta på utsikten från fönstren. Slottet Tre Kronor skulle göra sig bäst i nöjesparken i Botkyrka. Bostäder skulle bli enormt dyra, och dyra bostäder har vi tillräckligt av i Stockholm.
Ett säkrare kort än ambassader skulle vara kontor med lokaler i gatuplan, och konferens och skybar i högsta våningen. Om inga bostäder finns i kvarteret, kan man låta krogarna i kvarteret bullra tills solen går upp bakom Djurgården. Takterrass får gärna finnas, förutsatt att huset blir snyggt.
__________________
We shape our buildings, and afterwards our buildings shape us. / Winston Churchill
Jag hade förut signaturen H G.
Senast ändrad 15 augusti 2008 03:39