Anders Gardebring skrev:
Jag skulle snarare säga att vi svenskar bryr oss för lite. Vi är mätta, övergödda och tror att vi är bäst i världen på allting. Det gäller infrastruktur, det gäller arkitektur, det gäller bostadsbyggnade, det gäller äldrevård, skola osv.
Dock, så är vi faktiskt hyfsade på miljö iaf, men det beror mest på att vi har en massa älvar och kärnkraft.. (Själv är jag kärnkraftsförespråkare skall jag kanske tillägga här, men då moderna kraftverk som är galet mycket bättre än våra svenska stenåldersverk).
Länge leve kärnkraften! Finland har fattat vinkeln på den biten, men i Sverige stänger vi ner skiten och låter svenskarna betala mer för dyrare el som vind och vattenkraft. Tycker det är lite synd..
Vad kul att du går igång på dina intressen, 'Erika'..
Finns det något jobbigare än att få sitt namn betonat i en pedagogikorgie? Men lilla Christofer, så kan man väl inte säga? eller hur, Erika?
Sa jag att jag tror på Drakar?
__________________
En storstad sover aldrig, Stockholm snoozar