Thomas Persson skrev:
I Växjö borde behovet vara ganska litet

. Den stan har mycket att lära andra om stadsbyggnad, och så byggs det av bara helsicke, eller har gjort iallafall. Hur går det med WTC?
Växjö har tvärtom mycket att lära jag ska förklara.
1. I början av 90 talet så skulle man bygga ett centrum i Hovshaga. det blev av någon anledning bara halvfärdigt. Istället byggde man låga trähus intill där man kunde byggt fyravånings tegelhus.Där slösade man bort chansen till ett förortscentrum som var samlat. Nu pratas det om centrum fast på andra sidan den stora genomfartsvägen.
2. I slutet av 1800 talet byggde man smalspåret norrut genom Evedal och vidare norrut. under 60 talet och 70 talet skulle detta spår gå genom Växjös mest tätbefolkade bostadsområden som byggdes upp precis runtomkring detta spår. Man tog aldrig chansen att använda tåget som ett pendelspår mellan norra växjö och centrum. Istället så byggde man medvetet så att bostäderna fjärmade sig från spåret som nästan var gömt bakom buskar och ett trästaket uUnder 90 talet efter halvhjärtade försök med turisttrafik så la man ner allt och tog bort spåren. Detta går inte att göra ogjort och jag är sååå besviken.
3. Nyligen byggde man en insolerad enklav av marklägenheter ute vid Kronoberg utan vettiga bussförbindelser. Jag blir så arg när jag ser det.
5. Teleborg Centrum ser mest ut som en halvmesyr än idag planer som aldrig blev fullbordade. en stor del av Växjö består av villabebyggelse som hindrar förtätning.
Så snälla Växjö har inte mycket att lära ut. Jag är född och uppvuxen i Växjö så jag vet.