Utskrift från www.yimby.se
....

Gärna biogas, men inte i Skarpnäck

Ingemar Nilsson
5 Inlägg
Ort: Stockholm, Gick med: Maj 2009
Svd har en intressant artikel om en planerad biogasanläggning i Skarpnäck som nu hotas av boende som försöker stoppa projektet. En tydlig uppvisning i NIMBY (varianten "Ett viktigt projekt, men bara om det byggs på någon annans bakgård").

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/miljointressen-..
Profilbild
Alf .
288 Inlägg
Ort: Wästra Aros, Gick med: Februari 2009
Att minska koldioxidutsläppen med 23 000 ton per år är ganska bra, men en `` lilla skogen`` är bättre?
Senast ändrad 7 april 2010 22:24
Martin Ek
302 Inlägg
Ort: Stockholm, Gick med: April 2008
För en som inte har något att jämföra med. Hur mycket är 23 000 ton CO2?
Profilbild
Alf .
288 Inlägg
Ort: Wästra Aros, Gick med: Februari 2009
oK, min personliga tro är "sluta med koldioxid innnan oljan tar slut`.

Annars fan tar dig.
Michael Lindgren
34 Inlägg
Ort: Stockholm (Västerort), Gick med: Januari 2009
Martin Ek skrev:

För en som inte har något att jämföra med. Hur mycket är 23 000 ton CO2?


Cirkus 6700-6800 bilar släpper ut 23 000 ton under ett helt år (förutsatt att snittkörningen är 2000 mil/år). Kan även jämföras med CO2-avfallet från 115 000 lägenheter under ett år. Eller 460 000 lampor, tända 1000 timmar per år. Eller cirka 10 000 flygstolar till Thailand
__________________

Gärna biogas, men inte i Skarpnäck

Samråd och Utställning i Stockholm
Detaljplaner som är på samråd eller utställning i Stockholms stad just nu:

Följ oss
Följ oss på twitter Gå med i YIMBY:s facebook-grupp Prenumerera på yimby:s RSS-feed

Om du stöder våra idéer, kom med bland YIMBY Stockholm:s 9603 medlemmar. Det tar bara ett par minuter och kostar inget.

OM YIMBY
YIMBY är ett partipolitiskt obundet nätverk öppet för alla stadsvänner.

Vi vill att Stockholm skall växa och utvecklas. Och vi vill att staden skall växa på rätt sätt. Vi vill ha mer tät blandstad - inte gles bilstad. Vi vill ha fler dynamiska levande stadsmiljöer - inte isolerade bostadsområden.

Tät blandstad är oerhört attraktiv, den ger ökad ekonomisk dynamik, den är gång-, cykel- och kollektivtrafikvänlig, den ger minskad bilism och den skyddar naturmark på landet från exploatering.

Trots det fortsätter man bygga likriktade, glesa och trista bostadsöar som kräver bilanvändning. Här finns uppenbarligen ett fel som måste rättas till.

YIMBY vill vara en positiv röst i stadsbyggnadsdebatten. En röst som istället för att säga nej istället säger ja. Och när utvecklingen går åt fel håll så presenterar vi ett alternativ istället. YIMBY ser inte stadens utveckling som ett problem, utan som en möjlighet. Vi bejakar att staden växer.
Vi blir glada över att få nya grannar och mer av den stad som vi vill bo i.

YIMBY kämpar för den urbana stadens upprättelse. Sluta bygga bostadsområden och förorter! Bygg stad istället.

YIMBY vill också att arkitekturen skall återfå sin förlorade roll i staden. Byggnader måste få synas och smyckas med intressant och utmanade arkitektur.

Mer information om oss
Gå med!

Om du har facebook kan du också gå med i vår grupp, "Stockholm är inte bullerbyn".

Nytt hotell på Vasagatan 22
19 Januari 2024 14:08 av Sebastian Dahl
Samråd om lägenheter längs Bredängsvägen
31 Oktober 2023 11:28 av Mårten Landström
Tumba Centrum
31 Oktober 2023 11:25 av Mårten Landström

@yimbysthlm på BlueSky